
30 Sep O PROJEKTU
Regional partnership for intercultural exchange – Regionalna partnerstvo za interkulturne gradove
Kakav je to projekt?
Krenimo analizu od naziva:
Regionalna: Projekt je regionalan, jer je delovanje u saradnji triju gradova, koji se nalaze u tri zemlje, ali u istoj regiji. Projektne lokacije su: Srbija (Autonomna Pokrajina Vojvodina), Bosna i Hercegovina, Hrvatska, odnosno grad Subotica, Mostar i Osijek, kao i Agenicije lokalne demokratije -LDAs Mostar, Osijek i Subotica sa njihovim predstavnicima gradskih uprava kao glavnim partnerima u projektu.
Partnerstvo: Projekt funkcioniše kao partnerstvo između Agencija lokalne demokratije u gradovima Subotica, Mostar i Osijek, i gradovima Subotica, Mostar i Osijek. Nadalje, Asocijacija Agencija lokalne demokratije ALDA i medijski centar ‘Light house’ iz Wolverhamptona, podržavaju projekt kao partneri sa svojim iskustvom i ekspertskim oblastima delovanja. Tokom dve godine pet projektnih partnera će ostati u uskoj saradnji tokom celog projekta.
Interkulturalnost: Cilj projekta je podrška za upravljanje raznolikosti u multietničkim zajednicama kao što su Mostar, Osijek i Subotica te poboljšanj uključivanje etničkih manjina, kao i podizanje svesti o bogatstvu etničke tradicije i kulturnih događanja u sudelovanju gradova i regija.
Razmena/Gradovi: Projekt je zamišljen kao regionalna saradnja između civilnih organizacija i gradova kako bi se omogućila razmenu iskustava partnera radi promovisanja najbolje prakse upravljanja različitostima.
Koji su ciljevi projekta i ciljeva?
Konsolidacija partnerstva između organizacija civilnog društva i javne vlasti za podizanje manjinskih I drugih prava u regiji, posebno između Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine.
Regionalno partnerstvo za interkulturne gradove imaju za cilj promovisati jačanje kapaciteta i podizanje svesti o uticaju pojedinih lokalnih politika, važnost raznolikosti, kao i mehanizme i institucije saradnje s drugim lokalnim akterima koji su uključeni, pre svega, u izgradnju lokalnih građanskih društva i manjinskih zajednica organizacije i veća.
Projekti ciljevi su usko povezani s naporima na jačanju lokalne samouprave na dva važna područja značajna za daljnju integraciju u Evropsku Uniju, Srbije i zemalja uključenih u akciju radi:
• ostvarivanja manjinskih prava i
• učestvovanja građana u javnom životu na lokalnom nivou.
Koja je ciljna grupa projekata?
Ciljna grupa projekta su pre svega lokalne vlasti, zatim društvo temeljeno na organizacijama civilnog društva, s druge strane etničke manjine, deca, mladi, žene, invalidi, u osnovi koristi od rezultata projekta imaće cela društvena zajednica.
Kako se apliciralo za ovaj projekat i kada je odobren?
Grad Subotica je podneo aplikaciju Evropskoj komisiji u Briselu, departmanu za proširenje i ovaj projekat je službeno odobren od strane Evropske komisije u maju 2009. godine.
Koliko će trajati projekat?
Projekti i njegove aktivnosti počele su od momenta potpisivanja ugovora u maju 2009. godine, trajaće dve godine, do maja 2011. godine.
Koje su aktivnosti predvi enih projekta?
Projektne aktivnosti su dizajnirane kao podrška upravljanju raznolikostima u multietničkim lokalnim zajednicama u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, s ciljem aktivnije uloge civilnog društva za poboljšane uključivanja i učestvovanja manjina u donošenju odluka na lokalnom nivou. Nedavno osnovana opštinska tela poput Opštinsko veće za međunacionalne odnose i Ombudsman u Srbiji i pitanja značajna za funkcioniranje lokalne samouprave u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, kao što su političke aktivnosti i poticanje učinkovitog učestvovanja različitih zajednica u procesima donošenja odluka, se u okviru glavi ciljevi koji se žele postići predviđenim aktivnostima.
Aktivnosti se sastoji od tri komponente:
Komponenta 1: promocija / vidljivost akcije, uključujući i interaktivnu web-stranicu, objavljivanje redovnih biltena na nekoliko jezika (elektronski newsletter), objavljivanje kratkih dokumentarnih filmova o tradicionalnim manifestacijama i kulturnom nasleđu gradova / regija učesnika projekta.
Komponenta 2: program izgradnje kapaciteta koji se sastoji od tri tematska škole lokalne demokratije Prva – u Subotici kao trening seminar o interkulturalnoj vlasti, dobrom upravljanju i organizaciji civilnog društva; Drugi – u Osijeku – Omladinski trening seminar o interkulturalnom razumevanju i toleranciji; i Treći – u Mostaru – Međunarodna konferencija o dobrim domaćim praksama o uključenosti nacionalnih manjina.
Komponenta 3: dizajnirana je kao Interkulturalna razmena s pristupom BE-ME (BUDI JA)perspektive, koja se sastoji od trodnevne studijske posete u svakom od gradova partnera, uključujući i jedan dan tematskih okruglih stolova. Ova studijska poseta održaće će se tekom tradicionalnih nacionalnih kulturnih događanja u Osijeku, Mostaru i Subotici respektivno.
{webgallery}{/webgallery}