
19 Nov OKRUGLI STO I STUDIJSKA POSETA SUBOTICI: KULTURNO NASLEĐE NACIONALNIH MANJINA
6-9 Avgust 2009
Okrugli sto u subotičkom Medija centru okupio je tridesetak učesnika i brojne goste partnerskih gradova u projektu: Osijeka(Hrvatska), Mostara(BiH) i Segedina (Mađarska) koji je bio organizovan za vreme tradicionalne manifestaicije žetelačkih svečanosti.
U ime grada Subotice, govorio je Petar Horvacki, zamenik gradonačelnika Subotice, istaknuvši primere multikulturnog suživota na ovim prostorima i više nego primetno prebivanje dvadesetak etničkih manjinskih grupa koje žive u Subotici, sa dugom tradicijom zajedničkog poštovanja različitosti u njihovim kulturnim nasleđima. Dužijanca ili žetelačke svečanosti danas postoje u obliku gradske proslave tradicionalnih seoskih običaja lokalno prisutne manjinske zajednice Hrvata i Bunjevaca – pripremajući hleb od svežeg ovogodišnjeg roda žita. Kulturalna događanja organizovana na ulicama Subotice, sa manifestacijama na glavnom trgu polako postaju atrakcija ne samo lokalnom stanovništvu, već i većem broju posetilaca iz regiona, kao i iz inostranstva. U svakom slučaju, tradicionalne kulturne vrednosti nacionalnih manjina postaju specifično vezane karakteristike grada Subotice koja time može ponuditi primer dobre prakse u interkulturalnom upravljanju na lokalnom nivou i iskustva koje se može podeliti na prekograničnom i evropskom nivou.
Zamenik gradonačelnika grada Osijeka, Ivan Vrdoljak, predstavio je dugu tradiciju negovanja dobro susedskih odnosa i prijateljske odnose sa gradom Subotica. Mnogo lokalnih organizacija, posebno onih koji pripadaju grupaciji nacionalnih manjina doprinose aktivnom saradnjom i direktnim ‘people-to-people’ (ljudi ljudima) razmenu. Dalji napori trebaju biti u vidu podrške saradnje između lokalne vlasti i posebno prestrukturisanje uloge mladih u ‘ city to city’ programima saradnje.
Grad Mostar je bio predstavljen od strane Anite Šimunović, načelice odeljenja za kulturu grada Mostara. Ona je prisutnima istakla veliku važnost lokalnih inicijativa i nastojanja da se uspostave direktni kontakti saradnje između građana, civilnih organizacija i zajednica nacionalnih manjina. Povrh toga, lokalne vlasti u Mostaru, upoređujući sa partnerima uključenim u ove aktivnosti su, kako je načelinica Šimunović istakla verovatno u neobičnijoj situaciji pošto je grad podeljen i mostarci imaju šansu puno toga naučiti iz razmene dobre prakse u upravljanju multietničkim lokalnim zajednicama. Ovih projektom predviđene su projektne aktivnosti koje uključuju održavanje okruglih stolova i studijsku posetu izuzetno značajnu za sve učesnike i članove delegacija gradova, a isto tako i uspostavljanje dobrih kontakata za buduću saradnju, kojoj se nadamo.
Diskusija koja je usledila nakon predstavljanja kulturnog nasleđa nacionalnih manjina, obrazložila je ulogu koju interkulturni dialog i razumevanje doprinose procesu rešavanja post-konfliktnih situacija, pomirenja u regionu, što su bile glavne teme prezentovane od strane učesnika, naročito onih koji su Suboticu posetili po prvi put. Proslava žetelačkih dana – Dužijanca – bila je dobra mogućnost proslave kulturne različitosti i mesto podsticaja za nove kontakte između lokalnih zajednica u ovom regionu.