
10 Feb Uvodna konferencija: Lokalna partnerstva za evropske integracije
26. novembar 2009.
Gradska kuća, Subotica
Uvodna konferencija projekta Lokalna partnerstva za evropske integracije okupila je preko četrdeset učesnika, predstavnika gradova/opština, nevladinih organizacija i lokalnih medija iz pet vojvođanskih opština uključenih u jednogodišnji program.
Nakon prezentacije ciljeva i očekivanih rezultata projekta, od strane Stanka Parac Damjanović, direktorice Centra lokalne demokratije, uvodni govor održao je u ime gradonačelnika Subotice, Slavko Parać, zamenik predsednika skupštine Subotica, koji je posebno istaknuo napor koji grad ulaže u osnaživanje kapaciteta gradske administracije radi modernizacije i unapređenja usluga koje se pružaju građanimka i bolju koordinaciju rada između različitim odeljenjima u cilju uspešnijeg korišćenja trenutnih i u buduće raspoloživih EU fondova usmrernih ka lokalnim samoupravama u Srbiji.
Laslo Varga, član Narodne skupštine Republike Srbije, predsednik Odbora za evropske integracije istakao je kako su u toku inicijative za restruktuiranje uloge skupštine u cilju bolje podrške procesu evropskih integracija u Srbiji. Takva inicijativa uključuje i bilateralne posete članova Skupštine Republike Srbije ka državama članicama Evropske unije radi uspostavljanja direktne komunikacije sa članovima evropskih Parlamenata.
Nadia Ćuk Skenderovic, zamenica specijalnog predstavnika Generalnog sekretara Saveta Evrope u Srbiji, prezentovala je prisutnima glavne teme trening programa: EU regionalna politika, komparativne analize i proces regionalizacije u Jugoistočnoj Evropi;
Snežana Đorđević profesorica Fakulteta političkih nauka u Beogradu, predstavila je standard Evropske unije koji se odnose na funcionisanje lokalne samouprave – od zakona koji se odnose na nju, do nezavisnosti od republičkog ustrojstva vlasti.
Aleksandar Popov, direktor of Centra za regionalizam, iz Novog Sada preneo je iskustva i primere dobre prakse regionalne mreža gradova i njihovih aktivnosti – Asocijacija Philia koja povezuje gradove i civilni sector na području Balkana. On je takođe istakao da Centra za regionalizam vrši zagovaranje prave decentralizacije i uspostavljanje potrebne zakonodavne pretpostavke i odgovarajući sistem funkcionisanja lokalnih samouprava u Srbiji.
Tokom debate, učesnici su pokazali veoma dobro poznavanje tematike ističući kako postoji potreba podizanja kapaciteta lokalne samouprave i usmeravanja kadrova ka razvoju projektnih ideja prema fondovima EU. Mnogi su se složili kako je prednost ovog projekta uključivanje manjih opština i proces razvoja istih u skladu sa pojedinačnim mogućnostima i prema ustrojstvu pozicioniranja i organizovanja opštine. Mogla su se čuti različita mišljenja kako može lokalna samouprava doprineti integracijama R. Srbije i poboljšati među-opštinsku i prekograničnu saradnju ka rešavanju sličnih problema ili unapređenja svojih struktura. Osim toga, aktivnosti projekta podudaraju se s intenziviranim aktivnostima vlade R. Srbije u težnji za ubrzanjem procesa integracija, i usled rastućeg broja predloga od strane civilnog sektora ka lokalnoj samouprave radi uspostavljanja partnerstva i podrške u apliciranju.
Drugi deo konferencije bio je posvećen pripremi i planiranju održavanja trening seminara koji su usledili u decembru i januaru. Predstanicima opština predstavljen je od strane članova projektnog tima program seminara i tematika koja će se obrađivati sa ekspertima. Predstavnici lokalne vlasti izrazili su spremnost pružiti svu potrebnu pomoć u organizaciji događaja, kako u smislu osiguravanja sale za konferencije u Gradskoj kući, kao i pozivanja predstavnika lokalnih institucija, civilnih oraganizacija i medija.